Профілактика карієсу зубів у дорослих та дітей
Карієс — поширене стоматологічне захворювання, що супроводжується руйнуванням емалі та дентину. Внаслідок хвороби утворюється каріозна порожнина в зубі, супроводжується подальшим його руйнуванням. Глибокий карієс досягає нерва, відбувається запалення – пульпіт. Захворювання приносить сильний біль, який посилюється під час прийому гарячої чи холодної їжі. Вчасно невилікований карієс і пульпіт можуть призвести до ускладнень, які вимагатимуть хірургічного втручання.
Щоб запобігти появі карієсу, необхідно проводити профілактичні та гігієнічні заходи, спрямовані на боротьбу зі збудниками хвороби. Основна причина появи карієсу – патогенні бактерії та мікроорганізми, що мешкають у порожнині рота. При взаємодії із залишками їжі вони виділяють органічну кислоту, яка ушкоджує емаль зубів. При накопиченні нальоту та зубного каменю бактерії швидко розмножуються, створюють мікрофлору, яка буквально роз’їдає емаль.
Поява карієсу може бути пов’язана з нестачею мінералів, а також із захворюваннями ШКТ. Якщо у дитини мізерний раціон або дорослий перебуває на жорсткій дієті, відбувається нестача поживних речовин і витончення емалі. Щоб запобігти розвитку стоматологічних захворювань, необхідно стежити за загальним станом здоров’я, проводити профілактичні прийоми в ротовій порожнині, двічі на рік відвідувати стоматолога. Первинна профілактика карієсу зубів – правильне і регулярне очищення поверхні зубів та язика від залишків їжі та нальоту.
Загальна профілактика зубного карієсу
Запобігти псуванню зубів можна завдяки комплексу профілактичних заходів, який поділяється на два види: ендогенні та екзогенні заходи. Ендогенні заходи включають дії, вироблені на організм з метою запобігання карієсу: складання раціону харчування, насиченого корисними мікроелементами, вживання спеціальних препаратів і біодобавок для зміцнення зубної емалі.
Екзогенна безлікова профілактика карієсу включає індивідуальні гігієнічні та стоматологічні процедури, які проводяться безпосередньо у ротовій порожнині. У домашніх умовах пацієнти намагаються підтримувати ідеальну чистоту рота: після їжі користуються зубними нитками та ополіскувачами, вранці та ввечері здійснюють чищення зубів щіткою та пастою. Разом із цими процедурами стоматологи рекомендують використовувати спеціальний іригатор, який допоможе очистити міжзубні простори та ясенні кишені від залишків їжі, бактерій, нальоту.
Медичні процедури проводяться в кабінеті стоматолога за допомогою спеціального обладнання та інструментів. Складаються з таких комплексних заходів:
-
видалення нальоту та зубного каменю;
-
фторування емалі спеціальними препаратами;
-
ремінералізуюча терапія.
Професійне чищення ефективно справляється з твердими відкладеннями, у санованій ротовій порожнині зростання патогенних бактерій припиняється, нормальний баланс емалі відновлюється. У профілактичних цілях професійні процедури проводяться двічі на рік.
Групова профілактика початкового карієсу у дітей дошкільного віку та підлітків
Завдання стоматологів-педіатрів, які працюють у дошкільних освітніх закладах та школах: провести колективні заняття з питань розвитку у дітей здорових звичок, навчити дітей методам чищення зубів та індивідуальної гігієни порожнини рота. З метою попередження карієсу та захворювань пародонту щорічно у школах проводиться огляд учнів: стоматологом проводиться лікування та профілактика.
Методи профілактики карієсу у дитини від 1 до 3 років життя різноманітні: процедури проводяться з раннього віку. У дітей до року проводять очищення слизової оболонки, використовують дентальні серветки, а з появою перших молочних зубів застосовують силіконові щіточки, що одягаються на палець. У віці від 1 року дитині необхідно підібрати щітку з дитячою пастою та показати як чистити зуби. Чищення проводиться під наглядом батьків. Діти від 3 років повинні вміти самостійно чистити зуби.
Попередити каріозне пошкодження зубів у підлітків можна, якщо дотримуватися збалансованого режиму харчування, прибрати з раціону солодкі напої та десертні закуски, що містять крохмаль. Підліток повинен дотримуватися режиму гігієни порожнини рота: двічі на день чистити зуби пастою з фтором, використовувати зубну нитку, а також іригатор. При носінні брекетів користуватися спеціальними йоржиками для очищення. За необхідності застосовуються засоби для профілактики карієсу: спеціальні мазі та гелі, що насичують емаль потрібними елементами.