Як проводиться комплексна особиста гігієна порожнини рота у дорослих та дітей
У роті людини знаходиться понад двадцять видів бактерій, які виділяють кислоти під час взаємодії з частинками їжі. Цей процес впливає на зуби: кислоти роз’їдають емаль, інфекція проникає всередину, відбувається ураження карієсом, виникають захворювання пульпи. Внаслідок цього, з’являється каріозна порожнина, зуб стає крихким. Частинки їжі, що залишилися між зубами під впливом кислот, перетворюються на зубний камінь. Від цього страждає ясна, відбувається запалення, пародонтит.
Стоматологи стверджують, що причиною появи стоматологічних хвороб є погана гігієна ротової порожнини. Щоб цього уникнути, необхідно регулярно проводити гігієнічні заходи. Адже від цього залежить здоров’я зубів, ясен та нормальна робота шлунково-кишкового тракту. Комплекс гігієнічних заходів запобігає розвитку стоматологічних хвороб, а також зберігає емаль та освіжає дихання.
Що входить до основ комплексу гігієни порожнини рота в домашніх умовах
Індивідуальна домашня гігієна включає такі процедури:
-
очищення зубів щіткою та зубною пастою;
-
очищення проміжків між зубами ниткою;
-
видалення їжі, бактерій, нальоту з важкодоступних зон за допомогою іригатора;
-
використання йоржика для брекет-системи;
-
полоскання спеціальним ополіскувачем.
Дані процедури дозволяють прибрати частинки їжі та м’який наліт. При цьому, щоб проведені заходи мали результат, необхідно проводити їх регулярно. Зуби потрібно чистити щіткою з пастою двічі на день. А після кожного прийому їжі використовувати зубну нитку та ополіскувач. Для очищення нальоту з мови потрібно спеціальний скребок або щітка з рельєфною зворотною стороною. Механічне очищення язика дозволить позбутися бактерій та неприємного запаху. Правильна гігієна – запорука здоров’я всього організму.
Щоб зуби були в ідеальному стані, необхідно завжди дотримуватися рекомендацій стоматолога після прийому, а вдома необхідно дотримання гігієнічних заходів: потрібно використовувати додаткові предмети для індивідуальної гігієни ротової порожнини: іригатор або зубний центр – класифікація приладів різноманітна. Буває портативним та стаціонарним. Пристрій очищає зуби від частинок їжі, бактерій та нальоту за допомогою струменя води, що подається під тиском. За допомогою приладу можна очистити міжзубний простір, кишені, важкодоступні місця. Таке чищення також підходить людям, у яких стоять брекети, коронки, імпланти. Процедура дозволяє усунути хвороботворні мікроби та бактерії, очистити жовтий наліт. Апарат дбайливо доглядає ясна і зуби, виробляючи комплексний догляд. Попереджає утворення зубного каменю, розвиток карієсу та стоматиту. На іригатор можна встановлювати різні насадки, є ложечки для чищення мови. Використовуючи іригатор будинку, можна скоротити кількість походів до стоматолога, оскільки такі види апаратів роблять зуби та ясна гарними та здоровими.
Що робити для гігієни ротової порожнини при захворюваннях пародонту
Біль і кровоточивість ясен під час прийому їжі чи чищення сигналізує у тому, що є осередок запалення. Причиною появи хвороби пародонту є бактерії, які знаходяться в зубному камені та нальоті. Патогенні мікроорганізми вражають оточуючі зуб тканини, з’являється запалення, набряклість, почервоніння. В даному випадку підбір гігієнічних засобів для рота повинен бути здійснений індивідуально: необхідно застосовувати протизапальні зубні пасти з антимікробними властивостями, щітку середньої жорсткості, ополіскувач з екстрактом лікувальних трав. Для очищення пародонтальних кишень використовують іригатори, які вимивають частинки їжі із важкодоступних ділянок.
Професійне пародонтологічне чищення проводиться двома способами: скейлером ультразвуку та інструментом ручного впливу. Під час процедури здійснюється видалення м’яких і твердих відкладень. Завдяки чищенню усувається вогнище інфекції, знімається запалення та біль.
Повна ультразвукова гігієна ротової порожнини: ефективне очищення ультразвуком
Якщо чистка будинку дозволяє впоратися з м’якими відкладеннями, то твердий зубний камінь, що з’явився в міжзубному просторі, видалити самостійно не вийде. Тому професійне чищення зубів проводиться у стоматології. Професійне чищення проводиться за допомогою певних інструментів і апаратів. Найбільш популярний метод – ультразвукове очищення. У комбінації з іншими прийомами дозволяє зробити під час процедури:
-
очищення частинок їжі;
-
видалення нальоту;
-
видалення твердих відкладень зубного каменю;
-
фторування емалі;
-
полірування пастою.
Ультразвук дбайливо видаляє зубний камінь, знищує шкідливі бактерії. Відновлює природний колір емалі, робить зуби гладкими, що перешкоджає прикріпленню бактерій. Знезаражує, знижує ризик захворювання ясен. Комбіновані методи включають застосування інструментів і ультразвуку, за рахунок чого досягається максимальний ефект.
Роль та види гігієни ротової порожнини при вагітності
Багато жінок під час вагітності стикаються з проблемою підвищеної чутливості ясен. Ці зміни відбуваються через своєрідну гормональну активність. Внаслідок чого виникає посилене вироблення кислоти або з’являється сухість у роті. Через порушення кислотного та водного балансу, відбувається негативний вплив середовища на зуби та слизову оболонку, що загрожує розвитком карієсу, захворюванням ясен.
Кровоточивість ясен може призвести до того, що в організм потрапить інфекція, яка призведе до патології у вагітності та інфікування плода. Тому дуже важливо, щоб у вагітної жінки було видалено зубний камінь і виліковано карієс. Для цього необхідно відвідати стоматолога, який підкаже, які заходи необхідно вжити для попередження появи гінгівіту, карієсу. Також жінка повинна не забувати про домашні гігієнічні правила: потрібно дбайливо чистити зуби щіткою з м’якою щетиною, використовувати зубну нитку або іригатор, полоскати рот протимікробним ополіскувачем. Впоратися із сухістю в роті допоможе правильний питний режим.
Дитяча стоматологія: правила проведення гігієни порожнини рота у новонароджених та дітей дошкільного віку
При народженні та годівлі малюкові передаються перші бактерії, і з деякими з них імунітет, що формується, впоратися не може. Тому у дітей через кілька місяців після народження проводиться обробка слизової оболонки рота за допомогою антисептичного засобу або дентальних серветок з ксилітом. Вони підтримають необхідний баланс кислотності та попередять розмноження мікробів. Правильний догляд допоможе уникнути запальних захворювань ясен.
Коли прорізуються молочні зуби, бажано використовувати спеціальний гель, який полегшує цей процес і знімає запалення. Коли з’являються перші зуби, необхідно підібрати силіконову щітку-напальчник. Вона видаляє наліт, робить масаж. У віці від року до трьох років необхідно дитину привчати чистити зуби. Першу щітку та пасту необхідно вибирати відповідно до віку. Щітка повинна мати м’яку щетину та відповідний розмір. Товари та серветки для проведення правильної гігієни порожнини рота у дітей завжди мають спеціальне маркування, тому вибрати такий виріб не важко.
Діти від 3 до 6 років повинні вміти самостійно чистити зуби. Регулярність проведення процедури гарантуватиме здоров’я молочним зубкам. Школярі повинні здійснювати догляд за зубами самостійно. Сьогодні поради та навчання індивідуальної гігієни порожнини рота дитини до року та шкільного віку дає вікіпедія, також є в інтернеті доповідь та презентація відомих лікарів-стоматологів, які радять як робити догляд при брекетах у школярів: є картинки до та після проведення процедур очищення ультразвуком нальоту у дитини. Проте найкращим рішенням буде відвідати стоматолога особисто. Лікар проведе огляд, порадить як правильно проводити доглядові гігієнічні процедури за брекетами, зубами та яснами.