У здорової людини, яка дотримується правил гігієни порожнини рота, язик має рожевий колір. Допускається світлий наліт, через який видно рецептори, він утворюється внаслідок життєдіяльності бактерій, що взаємодіють із залишками їжі, частинками епітелію, слиною. Наліт є нормою, якщо має світлий колір і легко чиститься зубною щіткою.
Якщо відкладення покривають більшу частину язика, мають товстий коричнево-жовтий шар, не піддаються очищенню – це сигналізує про те, що в організмі є захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки або жовчного міхура. З такими відкладеннями можна впоратися лише після прийому у лікаря та виявлення точного діагнозу захворювання.
При гігієні ротової порожнини, що не дотримується, і частому вживанні кави, чаю, сигарет у дорослих з’являється сірий і жовтий наліт, який супроводжується неприємним запахом з рота. Якщо його вчасно не почистити, то відкладення накопичуватимуться, даючи ґрунт для розмноження бактерій та розвитку стоматологічних захворювань: можуть розвинутися стоматит, карієс, гінгівіт. Тому так важливо проводити щоденну гігієну рота, прибирати білий та сірий наліт із мови дорослого.
Як прибрати наліт мовою в домашніх умовахКоли наліт представлений тонкою білою плівкою і з’являється лише після нічного сну, то можна очистити його за допомогою зубної щітки, яка має ребристий наконечник. Якщо в роті спостерігається сірий та жовтий наліт, то найкращим рішенням буде використовувати спеціальні пристрої для чищення мови:
- скребки — інструменти, виконані з гігієнічного пластику, механічно видаляють відкладення з язика;
- іригатори — пристрої, що подають струмінь води, що допомагає швидко прибрати жовтий наліт мовою та зубами, очищує ротову порожнину від залишків їжі та бактерій;
- насадки-ложки — інструмент виконаний у формі лопатки, встановлюється на іригатор, ефективно усуває органічні відкладення.
Проводити процедуру необхідно двічі на день. Під час чищення необхідно проводити рухи скребком, починаючи від кореня язика до його основи. Усього потрібно зробити 4-6 рухів. Очищення іригатором проводиться протягом 2-3 хвилин. Регулювати тиск води або лікарського розчину потрібно поступово від слабкого до потужного. Після очищення необхідно проводити полоскання. Для цієї процедури потрібно підібрати антибактеріальний ополіскувач для рота.
Виконуючи гігієнічні процедури в ротовій порожнині, людина знижує кількість хвороботворних бактерій, запобігає появі запалення ясен та твердого зубного каменю. Завдяки цьому знижуються ризики захворювання на карієс і пародонтоз. Також покращується робота смакових рецепторів та освіжається дихання.
Білий наліт язика у дитини: коли треба прибирати?У новонароджених дітей легкий білий наліт з’являється після годування, він вважається нормою та не потребує лікування. Легко очищається за допомогою силіконової щітки-напальчника. Якщо наліт має неприємний запах, ним обкладено весь язик, він може бути симптомом інфекції, що викликається грибками кандида. І тут педіатр призначить лікування, оскільки механічно прибрати його не вдасться.
Білий та жовтий наліт у дітей віком 3-4 років може з’явитися при дисбактеріозі, інфекційних захворюваннях від прийому певних лікарських препаратів. У такому віці дитина вживає повноцінну їжу, тому її язик потребує чищення. Прибрати жовтий наліт мовою у дитини можна за допомогою ребристої сторони щітки та спеціального дитячого скребка. Вимітаючими рухами потрібно провести по поверхні язика від основи до кінчика та у зворотному напрямку. Після цього прополоскати рот водою.